Με την 11η νίκη του στα 13 πρώτα παιχνίδια, αποχαιρέτησε το 2016 το Παιδικό της TeleUnicom BAC. Η ομάδα της Ακαδημίας κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα τις απουσίες λόγω τραυματισμών, αλλά και τις ατυχίες στη διάρκεια του ματς και να φύγει με τη νίκη επί της Κ.Α.Π. από το κλειστό του Κοντόπευκου. Μετά το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του κόουτς Παταβούκα ανέβαζαν σταδιακά το ρυθμό τους, έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας, ενώ δεν δέχθηκαν ούτε έναν πόντο στην τελευταία περίοδο του αγώνα (61-34 το τελικό αποτέλεσμα)! Επόμενο παιχνίδι, στις 10 Ιανουαρίου στη Λεωφόρο, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Υπενθυμίζουμε πως το Παιδικό της Ακαδημίας θα συμμετάσχουν 16-18 Δεκεμβρίου (Παρασκευή-Κυριακή) στο τουρνουά που διοργανώνουν οι Κουκουβάουνες (κλειστό γήπεδο "Κ. Αρβανίτης"), στο οποίο θα παίξουν επίσης το Περιστέρι, αλλά και η εθνική Παμπαίδων (γεννημένοι 2002).

Κ.Α.Π. - TeleUnicom BAC 34-61

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 25-35, 34-53, 34-61

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Δρακάκης): Ευαγγελιάδης Π. 8, Γιαννούλης Μ., Γεωργακόπουλος Π., Μιχόπουλος Φ., Σιαλάτης Β. 5(1), Δολιανίτης Σ. 2, Δούρος Ε. 14, Χατζηχαραλάμπους Χ., Βαρώνος Μ. 7(1), Παπά Λ. 2, Σαρλής Κ. 14(1), Παναγόπουλος Μ. 11.