10η νίκη του σε 12 παιχνίδια πέτυχε το Παιδικό της TeleUnicom BAC. Στην πρεμιέρα του β' γύρου του πρωταθλήματος ζευγάρωσε τις νίκες επί της δυνατής ομάδας του Deree επικρατώντας τελικά με 56-48. Μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο, η Ακαδημία έκλεισε την άμυνά της και βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση κυρίως από μέση και μακρινή απόσταση με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η TeleUnicom BAC άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι και τους 15 πόντους, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να την κρατήσει ως το τέλος.Οι δύο βαθμοί σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής, εδραίωσαν τη θέση της Ακαδημίας στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, που οδηγεί στα play off του πρωταθλήματος. Επόμενο παιχνίδι και τελευταίο για το 2016, εκτός έδρας με αντίπαλο τον Κ.Α.Π. στο κλειστό του Κοντόπευκου (13/12, 20:30)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 31-26, 45-39, 56-48

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Δρακάκης): Ευαγγελιάδης Π. 8, Γιαννούλης Μ., Καψής Π. 2, Μιχόπουλος Φ., Σιαλάτης Β. 8(1), Δολιανίτης Σ., Ντούρος Ε., Χατζηχαραλάμπους Χ., Βαρώνος Μ. 3, Ντούρας 6(2), Σαρλής Κ. 17(5), Παναγόπουλος Μ. 12.

(Σημ.: Επειδή αρκετές φορές έχουν παρατηρηθεί λάθη στην καταμέτρηση, οι πόντοι αναφέρονται στην ιστοσελίδα της TeleUnicom BAC, τόσο στο Παιδικό όσο και το Εφηβικό, όπως ακριβώς καταγράφονται από τους κριτές στο φύλλο αγώνα.)