Ματς με σασπένς και δραματικό φινάλε για το Παιδικό της TeleUnicom BAC στην 21η αγωνιστική της Α' κατηγορίας της ΕΣΚΑ. Η αναμέτρηση με τον Πλάτωνα ήταν αμφίρροπη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο κανονικός αγώνας έληξε 77-77 και στην παράταση η Ακαδημία, πιο εύστοχη από τη γραμμή των 6,75 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 90-84, πετυχαίνοντας έτσι την 11η νίκη της και φθάνοντας την ομάδα των εκπαιδευτηρίων στην 5η θέση. Η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος ολοκληρώνεται την επόμενη εβδομάδα με τον εκτός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ (10/3, 20:15).

TeleUnicom BAC - Πλάτων 90-84

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 37-42, 56-58, 77-77 (κ.α.), 90-84 (παρ.)

TeleUnicom BAC (Πεγιούδης, Μπότης): Δήμος Σ., Θερμός Κ., Πάλλης Χ., Αρμένης Ε., Λιακόπουλος Β., Σαρηκώστας Γ., Λυρίτσης Α., Μπίνας Χ., Μανωλάτος Δ., Κωστάρας Ν.

21Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Δούκας - Triple Crown 82-64

Περιστέρι - ΑΕΚ 71-62

Παναθηναϊκός - Ολυμπιάδα Παπάγου 81-42

Άρης Πετρούπολης - Ένωση Ιλίου 72-68

Πεντέλη - Αμύντας 74-76

Επιθετικό παιχνίδι και αναμέτρηση με πολλούς πόντους και το ματς του Εφηβικού με τον Πανερυθραϊκό. Οι παίκτες του κόουτς Παταβούκα είχαν ένα μικρό προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και το κράτησαν ως το τέλος. Με σκορ 93-87 πήραν έτσι τη 15η νίκη τους, έχοντας εξασφαλίσει από την προηγούμενη εβδομάδα και μαθηματικά την είσοδό τους στα playoff. Τελευταίο παιχνίδι, εκτός έδρας με την ΑΕΚ (10/3, 21:30), με το νικητή να καταλαμβάνει την 3η θέση (αντίπαλος ο Παναθηναϊκός στα ημιτελικά) και τον ηττημένο την 4η (αντίπαλος το Περιστέρι).

TeleUnicom BAC - Πανερυθραϊκός 93-87

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-17, 55-42, 74-67, 93-87

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Μπότης): Κυριακόπουλος Γ., Πάλλης Α., Κόνιαλης Μ., Τουρτουρόπουλος Κ. Ζέτος Α., Χατζηχαραλάμπους Χ., Ντάκος Ν., Μήλιος Π., Μαργαρίτης Ν., Ναυπλιώτης Σ.

Παναθηναϊκός - Deree 73-41

Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. - Μελίσσια 75-59

Δούκας - Triple Crown 61-57

Κορωπί - Α.Ε.Ν.Κ. 68-75