Καρδιοχτύπησε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη το Παιδικό της TeleUnicom BAC, στο παιχνίδι της 12ης αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας της ΕΣΚΑ. Το ματς με την Ένωση Ιλίου άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς (15-5 και 21-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν, ροκάνισαν τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο και το ροζ φύλλο αγώνα κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με το σκορ στο 57-57 και οκτώ δευτερόλεπτα να απομένουν η Ακαδημία νίκησε με τρίποντο buzzer-beater μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς (60-57 το τελικό αποτέλεσμα). Επόμενο παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική, στο κλειστό της Πυρκάλ με αντίπαλο το δυνατό στην έδρα του Αμύντα (17/12, 20:00).

TeleUnicom BAC - Ένωση Ιλίου 60-57

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 29-28, 47-44, 60-57

TeleUnicom BAC (Πεγιούδης, Μπότης): Δήμος Σ., Θερμός Κ., Κωνσταντινίδης Ν., Αρμένης Ε., Πάλλης Χ., Σαρηκώστας Γ., Λυρίτσης Α., Σωτηρόπουλος Γ., Μπίνας Χ., Μανωλάτος Δ., Κωστάρας Ν., Τσέκος Ν.

12Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Δούκας - Πεντέλη 76-43

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 68-58

Ολυμπιάδα Παπάγου - Πλάτων 52-76

Περιστέρι - Αμύντας 71-63

Άρης Πετρούπολης - Triple Crown 55-58

Μια ακόμα νίκη για το Εφηβικό της TeleUnicom BAC, που ζευγάρωσε τις νίκες της επί της Α.Ε.Ν.Κ. Στο κλειστό της Ελληνογερμανικής οι παίκτες του Κώστα Παταβούκα επέβαλλαν το ρυθμό τους από το πρώτο δεκάλεπτο, φθάνοντας σε μια άνετη επικράτηση, όπως μαρτυρά και το τελικό 84-58. Αυτή ήταν η 9η νίκη σε 12 ματς για την Ακαδημία που βρίσκεται στην 3η θέση, με δύο περισσότερες νίκες από την 4η της βαθμολογίας ΑΕΚ. Επόμενο παιχνίδι, εκτός έδρας με τα Μελίσσια (17/12, 21:30), στο τελευταίο παιχνίδι για το 2019, πριν από τις διακοπές των Χριστουγέννων.

TeleUnicom BAC - Α.Ε.Ν.Κ. 84-58

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 46-26, 57-44, 84-58

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Μπότης): Σπασσώφ Σ., Κυριακόπουλος Γ., Ζολινδάκης Δ., Πάλλης Α., Κόνιαλης Μ., Τουρτουρόπουλος Κ., Μήλιος Π., Ζέτος Α., Ντάκος Ν., Μαργαρίτης Ν., Ναυπλιώτης Σ.

Δούκας - Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. 63-58

Κορωπί - Triple Crown 47-68

Περιστέρι - Μελίσσια 100-49

Deree - Πανερυθραϊκός 75-80

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 61-59