Το φινάλε του Α΄γύρου του πρωταθλήματος επιφύλαξε το πιο συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι του Παιδικού της TeleUnicom BAC ως τώρα. Οι παίκτες του κόουτς Πεγιούδη παίζοντας εξαιρετικά είχαν το προβάδισμα επί της ΑΕΚ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και το κράτησαν ως την κόρνα της λήξης (48-45) καθώς εκμεταλλεύθηκαν την φτωχή επιθετική συγκομιδή της Ακαδημίας στο δεύτερο ημίχρονο (32 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο, μόλις 13 στο δεύτερο μέρος). Η προσπάθεια όλης της ομάδας στα πρώτα έντεκα παιχνίδια ωστόσο έχει θετικό πρόσημο, καθώς η TeleUnicom BAC με απολογισμό 6 νίκες και 5 ήττες βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας της Α' κατηγορίας Παίδων. Επόμενο παιχνίδι, στην πρεμιέρα του Β΄γύρου, για τη 12η αγωνιστική (10/12, 20:00), εντός έδρας με την Ένωση Ιλίου την οποία η ομάδα μας είχε νικήσει με 51-36 εκτός έδρας.

TeleUnicom BAC - ΑΕΚ 45-48

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8, 32-24, 40-38, 45-48

TeleUnicom BAC (Πεγιούδης, Μπότης): Δήμος Σ., Θερμός Κ., Κωνσταντινίδης Ν., Αρμένης Ε., Λιακόπουλος Β., Σαρηκώστας Γ., Λυρίτσης Α., Σωτηρόπουλος Γ., Μπίνας Χ., Μανωλάτος Δ., Κωστάρας Ν., Τσέκος Ν.

11Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παναθηναϊκός - Πλάτων 76-61

Δούκας - Ολυμπιάδα Παπάγου 75-48

Πεντέλη - Triple Crown 60-77

Άρης Πετρούπολης - Αμύντας 52-64

Περιστέρι - Ένωση Ιλίου (Πέμπτη 5/12)

Αντίθετα το Εφηβικό λίγη ώρα μετά, πέτυχε μια σημαντική νίκη. Οι παίκτες του κόουτς Παταβούκα είχαν το έλεγχο του σκορ και του ρυθμού στο παιχνίδι με την ΑΕΚ και έφθασαν σε μια σπουδαία επικράτηση με 67-61 απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Η Ακαδημία είχε το προβάδισμα στο σκορ στο παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά το κράτησε με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Η απόδοση της ομάδας σε όλο τον πρώτο γύρο είναι εξαιρετική με τα παιδιά να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό στις προπονήσεις και στα παιχνίδια, γεγονός που αντικατοπτρίζεται και στα αποτελέσματα. Σε 11 αγώνες, η TeleUnicom BAC μετρά 8 νίκες και μόλις 3 ήττες, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α' κατηγορίας Εφήβων. Επόμενο ματς, πρώτο του δεύτερου γύρου, στο κλειστό της Ελληνογερμανικής με την Α.Ε.Ν.Κ. (10/12, 21:30) από την έδρα της οποίας η ομάδα είχε περάσει νικηφόρα στην πρεμιέρα της σεζόν (74-60 το τελικό αποτέλεσμα).

TeleUnicom BAC - ΑΕΚ 67-61

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 35-27, 47-47, 67-61

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Μπότης): Σπασσώφ Σ., Κυριακόπουλος Γ., Ζολινδάκης Δ., Πάλλης Α., Κόνιαλης Μ., Τουρτουρόπουλος Κ., Μήλιος Π., Ζέτος Α., Ντάκος Ν., Μαργαρίτης Ν., Ναυπλιώτης Σ.

Περιστέρι - Α.Ε.Ν.Κ. 68-45

Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. - Triple Crown 72-62

Δούκας - Deree 74-67

Κορωπί - Μελίσσια 68-71

Παναθηναϊκός - Πανερυθραϊκός 83-43