Δεν τα κατάφερε το Παιδικό στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος" κόντρα σε ένα εκ των φαβορί του πρωταθλήματος, τον Παναθηναϊκό. Με απουσίες παικτών στη γραμμή των ψηλών, η ομάδα του κόουτς Πεγιούδη πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις, αλλά τελικά υπέκυψε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων, όπως μαρτυρά το τελικό 75-53. Ωστόσο το επιμέρους 30-32 υπέρ της Ακαδημίας στο δεύτερο ημίχρονο, είναι σίγουρα τιμητικό, αποτυπώνει την προσπάθεια όλων των παιδιών για το καλύτερο και αφήνει ελπιδοφόρα μηνύματα για τη συνέχεια. Η TeleUnicom BAC ολοκλήρωσε χωρίς νίκη μια δύσκολη τριάδα αγώνων με ισχυρές ομάδες (Περιστέρι, Δούκας, Παναθηναϊκός) οι δύο εκ των οποίων μάλιστα εκτός έδρας και πλέον για την 9η αγωνιστική, την επόμενη εβδομάδα, υποδέχεται την Ολυμπιάδα Παπάγου (19/11, 20:00).

Παναθηναϊκός - TeleUnicom BAC 75-53

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9, 45-21, 59-36, 75-53

TeleUnicom BAC (Πεγιούδης, Μπότης): Δήμος Σ., Θερμός Κ., Αρμένης Ε., Κωνσταντινίδης Ν., Σαρηκώστας Γ., Κωστάρας Ν., Σωτηρόπουλος Γ., Μπίνας Χ., Μανωλάτος Δ., Τσέκος Ν., Λυρίτσης Α., Λιακόπουλος Β.

8Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ένωση Ιλίου - Triple Crown 69-56

Αμύντας - Δούκας 46-83

Πλάτων - Άρης Πετρούπολης 80-69

Ολυμπιάδα Παπάγου - Περιστέρι 50-80

ΑΕΚ - Πεντέλη 85-44

Δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για το Εφηβικό της TeleUnicom BAC. Και οι παίκτες του Κώστα Παταβούκα τα έδωσαν όλα και είναι χαρακτηριστικό πως είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και για όσο είχαν δυνάμεις. Από ένα σημείο και μετά δεν άντεξαν στην πίεση και τις πολλές επιλογές των πράσινων και τελικά ηττήθηκαν με σκορ 89-57, καθώς ο Παναθηναϊκός άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στο δεύτερο ημίχρονο. Αξιέπαινη η προσπάθεια όλων των αθλητών, που μετά από οκτώ αγωνιστικές έχουν χάσει μόνο από τις δυο ομάδες, οι οποίες είναι και τα μεγάλα φαβορί για τη κατάκτηση του πρωταθλήματος, το Περιστέρι και τον Παναθηναϊκό. Επόμενη αναμέτρηση, στο κλειστό της Ελληνογερμανικής με το Deree (19/11, 21:30).

Παναθηναϊκός - TeleUnicom BAC 89-57

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 44-32, 67-41, 89-57

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Μπότης): Σπασσώφ Σ., Κυριακόπουλος Γ., Ζολινδάκης Δ., Πάλλης Α., Κόνιαλης Μ., Τουρτουρόπουλος Κ., Μήλιος Π., Χατζηχαραλάμπους Χ., Ντάκος Ν., Ζέτος Α., Μαργαρίτης Ν., Ναυπλιώτης Σ.

ΑΕΚ - Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. 103-53

Α.Ε.Ν.Κ. - Triple Crown 65-66

Μελίσσια - Δούκας 63-74