Στο κατάμεστο κλειστό της Ελληνογερμανικής, και με πολύ ωραία ατμόσφαιρα από γονείς και φίλους και των δύο ομάδων, καθώς το παιχνίδι ήταν κρίσιμο βαθμολογικά, με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, η Εφηβική ομάδα της Ακαδημίας ηττήθηκε με 59-58 από την Triple Crown. Οι δύο ομάδες είχαν εναλλάξ το προβάδισμα στο σκορ σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες: τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων και κάποιες χαμένες των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά. Η TeleUnicom BAC παρ'όλα αυτά είχε την τελευταία επίθεση και την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά δεν ήταν εύστοχη. Στην τελική βαθμολογία η ομάδα κατέλαβε την 6η θέση, ένα αποτέλεσμα ωστόσο που είναι εξαιρετικό και σημαντική επιτυχία για τα παιδιά, σε χρονιές πολύ απαιτητικές στο ακαδημαϊκό κομμάτι (Δευτέρα και Τρίτη Λυκείου). Ο χθεσινός αγώνας εκτός από συναρπαστικός σε εξέλιξη ήταν και συναισθηματικά φορτισμένος για τα παιδιά που ήταν στην ομάδα Παίδων πριν από δύο χρόνια, η οποία κατέκτησε τη 2η θέση στην ΕΣΚΑ, αλλά και συνολικά για τη γενιά των 2001, καθώς αυτό ήταν το τελευταίο τους παιχνίδι με τη φανέλα της TeleUnicom BAC.  Στα play-off θα συμμετάσχουν Παναθηναϊκός, Περιστέρι, ΑΕΚ (η τελική σειρά θα διαμορφωθεί ανάλογα με το αποτέλεσμα του αγώνα Περιστέρι - ΑΕΚ την Πέμπτη 7 Μαρτίου) και Triple Crown. Στη δεύτερη κατηγορία υποβιβάζονται Αμύντας, Απόλλων και Παπάγου.

TeleUnicom BAC - Triple Crown 58-59

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 29-23, 42-45, 58-59

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Μπότης): Ζέτος Α., Λαμπρόπουλος Σ., Σιαλάτης Β., Ραλλάτος Κ., Ευαγγελιάδης Π., Πάλλης Α., Παναγόπουλος Μ., Σπασσώφ Σ., Λεμπέσης Σ., Κόνιαλης Μ., Ζολινδάκης Δ., Ταταράκης Γ.