Μια ακόμα σπουδαία νίκη για το Παιδικό της Ακαδημίας που συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της στην Α' κατηγορία της ΕΣΚΑ. Οι παίκτες του κόουτς Παταβούκα, εδωσαν το καλύτερο εαυτό τους και νίκησαν δίκαια τον δεύτερο της βαθμολογίας Δούκα με 70-66 στο κλειστό της Ελληνογερμανικής. Η Ακαδημία είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του, και προηγήθηκε με 9 πόντους διαφορά στο 27' (49-40). Στα τελευταία λεπτά του ματς, άντεξε στην πίεση της πολύ καλής ομάδας των Εκπαιδευτηρίων και πήρε μια σημαντική νίκη, όχι μόνο βαθμολογικά, αλλά και στο κομμάτι της ψυχολογίας.Το τελευταίο λεπτό του αγώνα, μπορείτε να το δείτε εδώ:

και εδώ:

Η ομάδα έχει πλέον 14 νίκες, μια λιγότερη από τον Παναθηναϊκό, που κλείνει την πρώτη τετράδα, με τις δύο ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες την ερχόμενη Τρίτη στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος" (26/2, 20:00), μια αγωνιστική πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου. Στο πρώτο ματς, οι πράσινοι είχαν νικήσει με 73-64.

TeleUnicom BAC - Δούκας 70-66

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 37-35, 51-46, 70-66

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Μπότης): Ντάκος Ν., Αρτεμιάδης Α., Ζολινδάκης Δ., Παπαϊωάννου Γ., Νικόπουλος Γ., Μήλιος Π., Κυριακόπουλος Γ., Βασιλείου Θ., Αρμένης Ε., Ναυπλιώτης Σ., Παυλάκος Π., Νταγιάντης Γ.

20Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Deree - Πλάτων 61-63

ΑΕΚ - Κουκουβάουνες 57-49

Περιστέρι - Παναθηναϊκός 60-68

Ολυμπιάδα Παπάγου - Triple Crown 65-70

Κ.Α.Π. - Άρης Πετρούπολης 41-47

Εξαιρετική από κάθε πλευρά και η εφετινή πορεία του Εφηβικού της TeleUnicom BAC! Με πολλές αντιξοότητες λόγω τραυματισμών, αλλά και δυσκολίες εξαιτίας των μαθητικών υποχρεώσεων των παιδιών που είναι στην Γ' Λυκείου, η Ακαδημία, βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 10 νίκες, ισοβαθμώντας με το Derre και έχοντας μια νίκη λιγότερη από την Triple Crown. Για την 20η αγωνιστική, η ομάδα μας νίκησε εντός έδρας τον Δούκα με 69-49, καθώς είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και ανέβασε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας έτσι την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι τους 20 πόντους. Επόμενο παιχνίδι, στο κλειστό της Λεωφόρου με τον δεύτερο της βαθμολογίας Παναθηναϊκό (26/2, 21:30), την ώρα που η Triple Crown παίζει εντός έδρας με το πρωτοπόρο Περιστέρι.

TeleUnicom BAC - Δούκας 69-49

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 26-19, 51-34, 69-49

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Μπότης): Ζέτος Α., Λαμπρόπουλος Σ., Σιαλάτης Β., Ραλλάτος Κ., Ευαγγελιάδης Π., Μουλαζιμάκης Β., Παναγόπουλος Μ., Χατζηχαραλάμπους Χ., Κόνιαλης Μ., Σπασσώφ Σ., Ταταράκης Γ., Πάλλης Α.