Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α' κατηγορίας Παίδων της ΕΣΚΑ, η ΑΕΚ επιβλήθηκε στο κλειστό της Ελληνογερμανικής της TeleUnicom BAC με 77-73 στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τους παίκτες του Κώστα Παταβούκα να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν ένα σημαντικό προβάδισμα 6 πόντων τρία λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου. Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει και ευστοχώντας σε δύο καθοριστικά τρίποντα στην παράταση, να πάρει τη νίκη. Επόμενη αναμέτρηση για το Παιδικό της Ακαδημίας, την προσεχή Τρίτη στο κλειστό του Παπάγου με αντίπαλο τη γηπεδούχο Ολυμπιάδα (2/10, 20:00).

TeleUnicom BAC - ΑΕΚ 73-77 (παρ.)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 31-39, 48-52, 65-65(κ.α.), 73-77

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Μπότης): Ντάκος Ν. 1, Αρτεμιάδης Α., Ζολινδάκης Δ. 4, Αργυρός Σ., Παπαϊωάννου Γ. 2, Παυλάκος Π., Νικόπουλος Γ. 6(1), Μήλιος Π., Κυριακόπουλος Γ. 8, Βασιλείου Θ. 27(1), Αρμένης Ε. 10, Ναυπλιώτης Σ. 15(2).

1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Deree - Triple Crown 45-79

Περιστέρι - Ολυμπιάδα Παπάγου 66-49

Πλάτωνας - Κουκουβάουνες 73-59

Άρης Πετρούπολης - Δούκας 63-74

ΚΑΠ - Παναθηναϊκός 25-91

Την ήττα γνώρισε και το Εφηβικό της Ακαδημίας από την ΑΕΚ, στην 1η αγωνιστική της Α' κατηγορίας Εφήβων της ΕΣΚΑ με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 63-53. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα δυνατό ξεκίνημα (10-28) και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν, η 'ψαλίδα" παρέμενε συνεχώς κοντά στους δέκα πόντους, δίνοντας έτσι μια ασφάλεια στην ομάδα της ΑΕΚ που είχε την υπεροχή μέσα στη ρακέτα, αλλά ευστόχησε και σε κάποια κρίσιμα σουτ. Επόμενο παιχνίδι για το Εφηβικό της TeleUnicom BAC, την επόμενη Τρίτη, στο κλειστό του Υμηττού με αντίπαλο τον Αμύντα (2/10, 21:30).

TeleUnicom BAC - ΑΕΚ 53-63

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-22, 21-35, 38-47, 53-63

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Μπότης): Ζέτος Α. 5(1), Λαμπρόπουλος Σ. 6(2), Σιαλάτης Β. 2, Ντούρας Δ. 9, Ευαγγελιάδης Π. 9(3), Μουλαζιμάκης Β., Παναγόπουλος Μ. 2, Χατζηχαραλάμπους Χ., Πάλλης Α., Ραλλάτος Κ., Τριανταφύλλου Δ. 5, Ταταράκης Γ. 15.

Παπάγου - Πανερυθραϊκός 60-55

ΕΦΑΟΖ - Δούκας 49-57

Απόλλων - Παναθηναϊκός 54-82

Deree - Triple Crown 55-57

Περιστέρι - Αμύντας 72-37