Το πρώτο αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στην Α' κατηγορία Εφήβων της ΕΣΚΑ έκανε στο κλειστό του Ταύρου η ομάδα της Ακαδημίας. Στο πρώτο τελικό, η TeleUnicom BAC, επιβλήθηκε εκτός έδρας του Αίολου με 76-70 και πλέον στη ρεβάνς της Κυριακής στο κλειστό της Ελληνογερμανικής (26/3, 16:00), θέλει νίκη ή -στη χειρότερη περίπτωση- ήττα έως και με 5 πόντους για να πανηγυρίσει το εισιτήριο της ανόδου στην μεγάλη κατηγορία. Σε περίπτωση ισοπαλίας, δεν υπάρχει παράταση. Στον Ταύρο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και με γρήγορο ρυθμό κατάφεραν να σκοράρουν 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ. Σταδιακά, οι παίκτες του κόουτς Παταβούκα, βελτίωσαν την απόδοσή τους, κυρίως στον αμυντικό τομέα και στο δεύτερο ημίχρονο, με χαμηλό σχήμα, πήραν την πρωτοπορία στο σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 11 πόντων, που πάντως μειώθηκε στο τέλος.

Αίολος Ταύρου - TeleUnicom BAC 70-76

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 37-33, 46-57, 70-76

TeleUnicom BAC (Παταβούκας, Δρακάκης): Δήμος Π., Ηλιόπουλος Δ. 13(1), Πανταζόπουλος Π. 2, Ντούρας Δ. 15(1), Ηλιόπουλος Ν., Ραυτογιάννης Β., Αγοραστός Α., Καραγιάννης Γ. 2, Λουκαϊτης Η. 4, Παπαγεωργίου 19(2), Ευαγγελιάδης 11(1), Οκουνγκμπόουα Ρ. 10.